neděle 29. listopadu 2009

Kolejní život - příhody na pokračování 5 :)

Neodpustila jsem si sem nedat tuto fotku:


Pořídila jsem ji na buňce svého kamaráda, který tvrdí, že to není jeho práce :)

Musím tak nějak celkově pochválit studentský život. Nejde jenom o pařby, chlastání a šrocení se. Jde o celkovou pohodu a svobodu v čase. Vědečtí pracovníci taky často nemají pevnou pracovní dobu. Víte, osobně si nedokážu představit tu každodenní rutinu. Vstávat brzo ráno v ten samý čas, jít do práce, makat a pak se zase vracet domů, popř. si jít někam zacvičit, jako zpestření. Možná je to lepší, než pracovat na směny, ale i tak mě to docela děsí. Asi se tomu ale nevyhnu. :( Na brigádách jsem pracovala na směny a mluvila jsem s lidma, kteří takto pracují třeba i dvacet let. Já je TAK obdivuju. Asi bych se zcvokla. Chci studovat co nejdéle to jen půjde!!! Omlouvám se všem platičům daní, ale vy jste přece mohli studovat taky. Chápu, že v době komunistů to nebylo zrovna lehké. Mám v rodině pár lidí, kterým to komunisté pěkně komplikovali kvůli strejdovi, který s rodinou zdrhnul do USA... ale nakonec to zvládli a jsou to inženýři. Myslím, že pokud to má člověk v hlavě tak nějak v pořáku, spravedlnost se ukáže.

Myslím, že v dnešní době může mít vysokou školu skoro každý. Podmínky konání zkoušek jsou mnohem mírnější, než to bylo kdysi. A tvrdí to i mnozí profesoři u nás na fakultě. Prostě stát si nás hezky rozmazluje a umožňuje nám studovat. :)

Říkám "Studujte, dokud můžete. Studentský život je nádherný a nezapomenutelný." Někdo by mohl namítnout: A kdo bude makat rukama? Tuto otázku jsem slyšela často, když jsem chválila studentský život před pracujícími kamarády a známými. Mluvila jsem o tom se známým dospělým vysokoškolákem, otcem dvou dospělých dětí, a ten na to odpověděl takto: "Ukrajinci." Kruté, ale proč ne? Nechci tady vypadat nějak rasisticky, ale oni peníze potřebují. No, nechci to tady moc rozebírat.

Někteří lidé taky namítají, že studium je drahé a rodina nemá na to, aby utáhla studenta. Odpověď zní: Ano, studium je drahé, ale mám spoustu kamarádů, kteří si při studiu vydělávají brigádama, nebo už dokonce pracují, třeba na půl úvazku, nebo dokonce na plný úvazek. V tomto případě už je ale asi vhodnější studovat tzv. na dálku. Taky to někteří mí kámoši nemají doma lehké, co se týká peněz, ale jsou tady, v Praze, Moraváci. Žijí skromně, ale proč ne? Vždyť jde o studium a vědomosti. Dále, vysoké školy poskytují studentům ubytovací stipendium, které je pro běžné studenty okolo 700 Kč/ měs., pro studenty ze sociálních rodin pak mnohem vyšší. Takže při nejlacinější ceně kolejí v Praze (1500 Kč/ měs.), to docela ujde (akorát se člověk na pokoji mačká s dalšíma čtyřma lidma... ale pokud chce levně studovat, proč ne? Na kolejích existují studovny, kde mají studenti klid a můžou se učit). Navíc, pokud je student opravdu šikovný, může dostat stipendium za vynikající studijní výsledky, které na některých školách činí až 20 000 Kč (myslím v Brně). Pokud je pak student starší, má už určité zkušenosti a pracuje na nějakém projektu, může zkusit zažádat o grant, do kterého může zahrnout i cesty do zahraničí apod.

No a teď se do mě klidně pusťte, abych mohla hájit bohémský studentský život. :o)

3 komentáře:

  1. Já ti to věřím, že studovat je fajn, ale já bych do školy nešla už ani náhodou. Myslím, že záleží taky na typu člověka. Já třeba celou střední prolajdačila, maturitu jsem sice udělala celkem pěkně, ale myšlenka, že bych šla dál na školu - no to vůbec prostě. Získala jsem práci, kterou jsem chtěla už asi od druháku na střední, jsem naprosto spokojená. Možná až se zbavím toho odporu ke škole, myslím tak za několik let, a když budu mít dostatek financí, MOŽNÁ nějakou tu školu zkusím...

    OdpovědětVymazat